fbpx

Dziś, jutro i pojutrze – żyć przyszłością czy być tu i teraz?


Życie we współczesnym świecie wydaje się być niezwykle trudne. Wciąż biegniemy, pędzimy, ścigamy się z czasem. Mamy do wykonania coraz więcej zadań i coraz więcej obowiązków, z których musimy się wywiązywać. Z każdej strony chcemy być jak najlepsi, zrobić jak najwięcej i spełniać wiele różnych oczekiwań. Patrzymy naprzód, już dziś zaczynamy myśleć o tym, co będzie za rok. Obmyślamy, planujemy i organizujemy nie tylko swoje przyszłe życie, ale też przyszłe życie naszych dzieci. Chcemy móc już teraz, na samym początku, zapewnić im jak najlepszą przyszłość.

Wielu z nas wiąże marzenie o doskonałej przyszłości swojego potomka przede wszystkim z odpowiednią pracą. To przekłada się na myślenie o odpowiednim CV, a żeby dokumenty rekrutacyjne były „pełne” rodzice uważają, że ich dzieci powinny pracować na nie już od najmłodszych lat. W ten sposób zapraszają je do wspólnego wyścigu o jutro. Organizują wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe, na których dzieci mają uczyć się rzeczy najpotrzebniejszych w przyszłości. Oczywiście, przyszłość jest niezwykle ważna i jednym z zadań rodziców, jest o niej pamiętać. Nie powinni jednak w tym pędzie po przyszłość gubić tego, co dzieje się tu i teraz, właśnie w tym momencie, w tej chwili.

Każdy rodzic chce dać swoim dzieciom to, co najlepsze – świetne perspektywy, wykształcenie, pewność i wiarę w siebie. Pragnąc prawdziwego sukcesu dziecka w przyszłości, czyli szczęścia, spełnienia, wykonywania z zaangażowaniem pracy, którą kocha, trzeba pozwolić dziecku doświadczać dzieciństwa na wiele różnych jego sposobów. Pozwolić np. na to, by samo mogło organizować sobie czas. Rodzic nie powinien zapełniać całego dnia dziecka zajęciami dodatkowymi. Dlaczego? Z dwóch bardzo ważnych powodów. Po pierwsze, mając możliwość zarządzania swoim czasem dziecko uczy się planowania, niezbędnej dla dorosłego człowieka umiejętności. A po drugie dzieci potrzebują wolności. Dokonując wyborów uczą się wiele o świecie i doświadczają na własnej skórze, że nie mogą mieć wszystkiego oraz tego, że to od nich zależy, co mieć będą. Dzięki temu w przyszłości będą potrafili podejmować decyzje w ważnych dla siebie kwestiach oraz zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym ile mogą zyskać a ile stracić. Dlatego tak ważne jest, by dzieci miały możliwość zaplanowania swojego dnia i dokonania wyboru, czy wolą odrobić lekcje przed czy po obiedzie, wyjść z koleżanką na plac zabaw czy piec ciasteczka z mamą. Ten czas, który pozostawiamy do zagospodarowania dziecku jest ważny z jeszcze jednego powodu. Jest to bowiem czas na szukanie swojej pasji. Zapewnienie dziecku przestrzeni i stworzenie możliwości na próbowanie różnych rzeczy, popełnianie błędów i rezygnowanie z tego, co mu nie odpowiada, jest najlepszym, co możemy zrobić dzisiaj dla jego rozwoju i dla jego przyszłego życia.

To, co często popycha rodziców do włączania dzieci do wyścigu o przyszłość, to pytania z jakimi się mierzą. Wypływają one ze szczerej miłości i pragnienia dobra dla dziecka. Wszyscy zastanawiają się przecież nad tym kim zostanie ich dziecko, albo kim zostać powinno. Jeżeli też macie takie myśli, to pamiętacie, że dziecko zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności przede wszystkim jest i będzie sobą. A to, co mogą zrobić rodzice, to wspierać je w byciu najlepszą i najszczęśliwszą wersją siebie, jaką tylko może być. Warto więc pierwszych kilkanaście lat życia dziecka poświęcić na naukę najbardziej przydatnej umiejętności – bycia szczęśliwym i budowania szczęścia w przyszłości. Można to zrobić jednak dopiero wtedy, gdy dobrze pozna się swoje dziecko. By tak się stało, trzeba skupić się na teraźniejszości i przyjrzeć się tej osobie, która właśnie stoi przed nami. Ten młody człowiek żyje tym, co dzieje się tu i teraz.

Myślenie i planowanie tego, co będzie kiedyś, jest niezwykle ważne. Podobnie, jak zajęcia dodatkowe, które są dobre i potrzebne. Chodzi tylko o to, by życie przyszłością nie odbyło się kosztem życia teraźniejszością. Do tego, co jest dzisiaj nie da się już przecież wrócić jutro. A jutro dopiero przyjdzie. Dziecko nie może poświęcać swojego dzieciństwa na rzecz przyszłej dorosłości. Najlepsze zajęcia dodatkowe dziecko wybiera samo. Poszerzać horyzonty, dostarczać rozrywki i poznawać samego siebie mogą tylko te zajęcia, na które uczęszcza się z własnej woli, dlatego, że tak właśnie teraz się chce, a nie dlatego, że może się to kiedyś przydać. Uczmy się zatem od naszych dzieci życia w chwili obecnej, doświadczania tego, co dzieje się wokół nas, zauważania i doceniania chwil, w których jesteśmy.

 

Alicja Kowalska

Członek zespołu psychologiczno-wychowawczego

Prywatnej Szkoły Belward

Blog

Komentarze są wyłączone