fbpx

Istnieje taka metafora, która mówi, że każdy z nas ma zawsze przy sobie swoistą walizkę, z którą idzie przez całe swoje życie. Bagaże te wypełnione są doświadczeniami, wspomnieniami i wszelkimi ważnymi dla nas rzeczami. Wpada do nich też wszystko to, co słyszymy od ważnych dla nas osób. Te dobre a czasem i te złe rzeczy. Z tak zapakowanymi po brzegi walizkami, ruszamy w świat. Niektóre, znajdujące się w nich rzeczy pchają nas do przodu, pomagają pokonywać trudy i znoje podróży. Inne natomiast czasem trochę przeszkadzają, czasem trochę uwierają, a czasem ciągną nas do tyłu, utrudniając drogę. Aby jednak podróż, w którą wyruszamy, była dla nas przyjemna, ciekawa i wartościowa warto już od samego początku wypełniać bagaże dobrymi rzeczami.

Zastanawiacie się pewnie teraz czym i jak zapełniać bagaż dziecka, by dać mu możliwość eksplorowania świata z przyjemnością i radością? Przede wszystkim warto wrzucić do niego poczucie, że dziecko jest wartościowym, kochanym i akceptowanym człowiekiem, takie jakie rzeczywiście jest. Ze wszystkimi swoimi cechami, umiejętnościami, zaletami, wadami i trudnościami. Bycie bowiem wartością, dla najbliższych dziecku osób, oraz pewność, że są to osoby godne zaufania i otwarte na jego potrzeby, wpływa na rozwój poczucia własnej wartości i sprawia, że dziecko może postrzegać siebie jako wartościowego człowieka. Tak więc, siłą rzeczy, budowanie poczucia własnej wartości u dziecka w dużym stopniu jest zadaniem, jakie stoi przed rodzicami. Ich zaufanie, wskazywanie na możliwości, okazywanie czułości czy dodawanie otuchy po poniesionej porażce, będą kształtować w dzieciach wiarę w siebie. Dorośli o pozytywnym stosunku do samych siebie, potrafiący utrzymać równowagę pomiędzy potrzebami dziecka a własnymi są również dobrym przykładem, pokazującym jak samemu można dbać o poczucie wartości. Informacje, kształtujące swój odbiór, możemy przekazywać dzieciom nie tylko przez słowa, ale też przez dotyk, uśmiech, czy czas, który z nimi spędzamy. Włączanie dzieci w codzienne życie rodziny, okazywanie empatii i wyrozumiałości, docenianie wysiłków, przyzwalanie na błędy oraz dawanie możliwości podejmowania decyzji szanowanych przez rodziców zaszczepia w nich wiarę we własne kompetencje.

To wszystko, co dzieci dostają od bliskich im osób, pomoże im w przyszłości przejść przez sytuacje, w których nie zawsze spotkają się z akceptacją czy szacunkiem. Pomoże im to również, z niezachwianą wiarą w swoje możliwości, pokonywać wszelkie napotykane po drodze przeszkody. Dlatego właśnie jedną z najważniejszych rzeczy, jaką rodzice mogą ofiarować swoim dzieciom, jest poczucie własnej wartości, opierające się na przeświadczeniu, że jestem wartościowy, ponieważ jestem. Doskonale oddają to słowa znanej psycholożki Brene Brown, która mówi, że „Jesteśmy wartościowi już teraz. Nie kiedy czy jeśli. Jesteśmy w tej chwili warci miłości i przynależności. Właśnie teraz. Już.”

Badania pokazują również, że pozytywny stosunek do samego siebie jest wspólną cechą osób, które są szczęśliwe, odnoszą sukcesy i są zadowolone ze swojego życia. Jest to też jeden z najistotniejszych czynników wpływających na pozytywne relacje z innymi. Dodatkowo prawidłowe poczucie własnej wartości zapewnia umiejętność dostrzegania swoich pozytywnych stron, szacunek do siebie i innych, ufność w realizację swoich planów oraz dążenie do wyznaczonych sobie celów.

Poczucie własnej wartości daje dziecku prawdziwą wolność do tego, by mogło się ono rozwijać, uczyć, doświadczać, przeżywać i w pełni, bez obaw, ale za to z ciekawością i otwartością eksplorować świat. Zaszczepiajmy więc wiarę we własnej możliwości i rozwijajmy poczucie własnej wartości w dzieciach już od najmłodszych lat, tak by ich życiowe podróże mogły być pełne wyzwań i ciekawych, ważnych przygód.

 

Alicja Kowalska

Członek zespołu psychologiczno-wychowawczego

Prywatnej Szkoły Belward

AktualnościBlog

Komentarze są wyłączone